متن کامل خبر

عنوان خبر ::نشست خبری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قاينات با خبرنگاران

نگارنده ::روابط عمومی

تاریخ ::۱۳۹۷/۰۸/۱۳

فاقد تصویر

متن خبر::

نشست خبری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قاينات با خبرنگاران و اصحاب رسانه در خصوص عملکرد این واحد دانشگاهی

رياست دانشگاه آزاد اسلامي قائنات در نشست خبري:

براي راه‌اندازي هتل سه ستاره، سرمایه‌گذاران را دعوت به همكاري مي‌كنيم

ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائنات در جلسه‌ای که روز دوشنبه (7 آبان) با حضور خبرنگاران برگزار گردید؛ اظهار داشت: یک سال از شروع‌به‌کار من در این سمَت، گذشته است. سال گذشته، اولین سالی بود که روند نزولی دانشجو در دانشگاه آغاز شده بود؛ یعنی سال‌های 92، 93 و 94 سال‌هایی بوده که دانشجو و رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد تقریباً در بالاترین حد بوده و از سال 95 کاهش جمعیت دانشجو در واحدهاي دانشگاهی آغاز گردیده است. سال 96 اولین کاهش جدی دانشجو را داشته‌ایم که حدود 20 درصد بوده است و امسال با تلاش‌هایی که صورت گرفته است؛ نسبت به سال قبل، کاهش عددی دانشجو نداشته‌ایم؛ یعنی تعداد دانشجویان ثبت‌نامی ما در مهر ماه 97 برابر با تعداد ثبت‌نامی در مهر 96 بوده است اما کاهش دانشجو نسبت به سال 95 داریم. مورد دیگر این‌که ما کاهش درآمد دانشگاه را نیز داشته‌ایم؛ به دلیل این‌که ورودی‌های 93، 94 و 95 که تعدادشان زیاد بوده است؛ در سال 95، 96 و 97 فارغ‌التحصیل شده‌اند. با این وجود در میان واحدهای استان خراسان‌جنوبی در سال گذشته، واحدهای قاین و فردوس سودده بودند؛ در حالی که واحدهای طبس و بیرجند زیان‌ده شدند. امیدواریم که این روندسوددهي، ادامه داشته باشد و در منطقه‌ی زیان قرار نگیریم.

 

دکتر «محمود مختاری» درخصوص اقدامات و برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامي بیان کرد: در این زمینه، چندین مورد اصلی را مدنظر قرار دادیم. اولین مورد، برون‌سپاری خدمات و بخش ها، درآمدزا است که هم بخش‌نامه‌های دانشگاه به این موضوع تأکید داشت و هم خود ما به این نتیجه رسیدیم که با برون‌سپاری بعضی از خدمات، کار اداره و مدیریت دانشگاه، راحت‌تر خواهد بود و از لحاظ مالی نیز برای دانشگاه به‌صرفه بوده است.

وی افزود: مورد دیگر، توسعه‌ی رشته‌های علوم پزشکی بود. با توجه به فشار رقابتی موجود و تقاضامحوری در حوزه‌ی پزشکی، به احتمال زیاد بتوانیم در سال آینده در رشته‌ی کارشناسی «اتاق عمل» دانشجو بگیریم که شرط آن، جذب هیئت علمی است که ما پیگیر آن هستیم. در حال حاضر در گرایش پزشکی فقط رشته‌ی «پرستاری» با 120 دانشجو را داریم که هنوز فارغ‌التحصیلی نداشته‌ایم و امسال اولين گروه دانشجويان پرستاري فارغ التحصيل خواهند شد.

دکتر مختاری گفت: مورد بعدی این‌که قرار بود مجتمع رفاهی دانشگاه که اکنون 13 اتاق و 2 سالن پذیرایی با بیش از 2500 مترمربع زیربنا دارد، به یک هتل سه‌ستاره تبدیل شود. مراحل اولیه‌ی این کار، پیگیری شده است و هم در کمیسیون دائمی هیئت امنای استان خراسان‌جنوبی، مجوز آن را گرفتیم و هم از اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری استان. بعد از مجوز، درخواست حداقل 3 میلیارد تومان وام داشتیم. نقشه‌ها کشیده و تأیید شده و در حال حاضر بعد از مجوز اولیه، پرونده در کمیسیون توافقات شهرداری قاین است و مراحل بعدی در استانداری پیگیری خواهد شد که با توجه به حمایت تمام مسئولین شهرستان، امیدواریم هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد.

اولویت ما این است که سریعتر تسهیلات را دریافت کنیم و حدود چهار ماهه تبدیل مجتمع رفاهی به هتل را انجام دهیم. طبق پیش‌بینی این هتل دارای 21 اتاق با ظرفیت 60 نفر و 2 اتاق vip و تمامی امکانات یک هتل مانند کافی‌شاپ، لابی، سالن پذیرایی و ... خواهدبود.

ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قاینات افزود: با توجه به کاهش درآمد دانشگاه از محل شهریه‌ی دانشجویان، دانشگاه از طرح‌های دانش‌بنیان و کارآفرین استقبال می‌کند که منجربه ایجاد درآمد و فعال‌تر شدن واحدهای دانشگاهی می‌شود. یکی از این موارد، کارگاه بسته‌بندی زرشک و زعفران است. این کارگاه از دوره‌ی ریاست گذشته، آغاز شده بود اما برای تبدیل به یک کارگاه کاملاً رسمی و مورد قبول، نیاز به کد بهداشتی، شماره‌ی کارگاه، مجوز استاندارد و... داشت که باید تجهیزاتی خریداری شود و برندی را ثبت کنیم که در حال پیگیری هستیم. خوشبختانه سازمان مرکزی متقاعد شده است که تمام خریدهای سازمان مرکزی و دانشگاه‌های آزاد اسلامي کشور از قاین انجام گیرد و این موضوع اگر اتفاق بیفتد، هم اعتباری برای زعفران و زرشک قاین خواهد بود و هم منبع درآمد خیلی خوبی خواهد بود. همچنین قرار شده است تمام مزارع تحقیقاتی تحت نظارت فنی مهندسی واحد قاینات انجام شود که البته اولین تفاهم‌نامه با واحد دامغان بسته شده است. همچنین قرار بر این شد که در تمام نمایشگاه‌های سازمان مرکزی و دانشگاه‌های آزاد، همیشه در غرفه‌ای براي فروش زرشک و زعفران قائنات در اختيار اين واحد قرار گيرد.

وی بیان نمود: مورد دیگر این‌که در کمیسیون هیئت امنای استان، مطرح و مصوب شد که واحدهای دانشگاهی که دوره‌های ارشد و دکترای روان‌شناسی دارند، می‌توانند کلینیک‌های مشاوره را راه‌اندازی کنند. در واحد قاین، گروه روان‌شناسی قوی داریم که مجوز کلینیک را گرفتیم و کلینیک تخصصی روان‌شناسی «پیام سلامت» را راه‌اندازی کردیم و با ادارات بهزیستی، دادگستری و... در این زمینه، همکاری داریم و همه‌ی مردم می‌توانند از خدمات این کلینیک بهره‌مند شوند. همچنین مجوز مرکز مشاوره‌ی کارآفرینی را گرفتیم که در استان قبلاً فقط در بیرجند و فردوس بود و تنها واحد دانشگاه آزاد اسلامي در استان که این مرکز مشاوره‌ی کارآفرینی را دارد، واحد قائنات است و تنها مرکز مشاوره‌ی کارآفرینی شهرستان قاین نیز می‌باشد. مجوز از وزارت کار و رفاه اجتماعی گرفته‌ایم و قرار شده است که طرح‌های کارآفرینی ابتدا در این مرکز مورد بررسی قرار گیرد.

مختاری در مورد حوزه‌ی سما گفت: خوش‌بختانه در حوزه‌ی سما، بیش‌ترین رشد دانش‌آموزی را داشته‌ایم. امسال کد مستقل برای دبستان پسرانه گرفتیم و 77 دانش‌آموز در پایه‌های اول و دوم داریم. 40 نفر پیش‌دبستانی داریم و 160 نفردانش آموز در دبستان دخترانه در دوره‌های اول و دوم داریم. جمع دبستان و پیش‌دبستانی در سال گذشته حدود 170 نفر بوده و امسال این آمار به حدود 280 نفر دانش آموز رسیده است که بالاترین رشد را در تمام استان داشته‌ایم. همچنین حدود 520 دانش‌آموز حمایتی در 3 مدرسه حمایتی در بارنجگان، اسفدن وحسن‌آباد  داریم. در آموزشکده سما هم حدود 150 دانشجو داریم. وی تاکید کرد: جا دارد که از همه‌ی همکاران خودم (قديم و جديد) در حوزه‌ی سما تشکر ویژه‌ای داشته باشم. به ويژه از زحمات سركار خانم دكتر واحدي معاون دانشگاه و رئيس آموزشكده فني سما كه با جديت پيگير امور مربوطه به مدارس و آموزشكده سما مي باشند؛ همچنين از زحمات خانم حجتي مدير پرتلاش دبستان سما نيز تشكر مي كنم.

مختاری در مورد افزایش رشته‌های واحد قاینات گفت: در حال حاضر از مجموع حدود 900 دانشجوی فعالی که داریم، حدود 400 دانشجو در دو مقطع کارشناسی‌ارشد (13 رشته) و دکترا (2 رشته) مشغول به تحصیل هستند. همچنین 120 دانشجوی پرستاری داریم. 34 رشته فعال در مقاطع کاردانی و کارشناسی داریم. پیگیر هستیم که با حمایت نماینده محترم جناب آقاي فلاحتي كه عضو کمیسیون آموزش مجلس است مجوز دو رشته حذف شده كارشناسي ارشد و چند رشته بين رشته اي در مقاطع ارشد و دكتري و علوم پزشكي اخذ نماييم.

ریاست دانشگاه آزاد واحد قاینات خاطرنشان کرد: بخشنامه‌ی جدیدی در دانشگاه آزاد آمده است که فقط 10 درصد شهریه را ابتدای ترم دریافت کنیم و باقیمانده را در طول ترم، قسط‌بندی کنیم. همچنین دانشجویان را به سمت وام وزارت علوم هدایت بکنیم که بعد از فارغ‌التحصیلی پرداخت می‌شود. همچنین دانشجویان را برای دریافت وام از دانشگاه و بانک معرفی کنیم؛ نتیجه این می‌شود که دانشجو برای شهریه، دغدغه نداشته باشد.

محمود مختاری افزود: با فرمانداری و شهرداری و سایر ادارات و ارگانها هماهنگ کرده‌ایم برای انجام خدمات فنی مهندسی و مشاوره‌ای که از عهده دانشگاه آزاد قاین برمی‌آیدو با استفاده از توان علمي اعضاي محترم هيات علمي حضور پررنگتري در حل مسائل شهرستان داشته باشيم..

ریاست دانشگاه آزاد واحد قائنات اظهار امیدواری کرد: که 3 هدف عمده  افزایش رشته‌های کارشناسی‌ارشد و علوم پزشكي، تجاري سازي و ارائه خدمات فني و مهندسي در كارگاه بسته بندي زرشك و زعفران واتمام كار هتل 3 ستاره طلاي سرخ را به سرانجام برسانیم. هتل، نیاز ضروری شهرستان است و در این راه به حمایت مالی خیرین و سرمایه‌گذاران نيز، نیاز جدی داریم.